Rynk fiskalny jest w trakcie procesu dostosowania się do obowiązujących przepisów Ministerstwa Finansów.
Zmiany dotyczą całego rynku fiskalnego i wprowadzają nowe urządzenia fiskalne online.

Najważniejsze zmiany oraz terminy dla Podatników:

Ze szczegółowymi zmianami można zapoznać się tutaj oraz tutaj.

Dodatkowo, po zapełnieniu się pamięci fiskalnej lub po wystąpieniu awarii pamięci fiskalnej w urządzeniu z kopią papierową nie będzie można już wymienić modułu fiskalnego na nowy - trzeba będzie zakupić nowe urządzenie.

Od 1 maja 2019r. zmieniają się również przepisy dotyczące wykonywania obowiązkowych przeglądów okresowych urządzeń fiskalnych. Wzrosną kary za nieterminowe wykonywanie przeglądów okresowych lub brak takowych przeglądów. Urzędy Skarbowe będą znacznie skuteczniej egzekwowały terminowość wykonywania okresowych przeglądów, gdyż urządzenia online automatycznie będą wysyłać informację o wykonanych lub niewykonanych przeglądach.


- - - - - - - - - - - -
czerwiec 2018r.
Ministerstwo Finansów opublikowało rozporządzenie dotyczące wymagań urządzeń fiskalnych online. Z rozporządzeniem można zapoznać się tutaj.

Najważniejszą rzeczą jest wprowadzenie tzw. pamięci chronionej, która ma ściśle współpracować z pamięcią fiskalną. Obecne urządzenia fiskalne nie posiadają pamięci chronionej. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika? W skrócie, konieczność wymiany modułu fiskalnego - niestety także najprawdopodobniej w urządzeniach z certyfikatem "online ready". Moduł fiskalny jest najdroższym elementem urządzenia fiskalnego. Wymiana modułu fiskalnego, to koszt co najmniej kilkuset złotych.
- - - - - - - - - - - -

lipiec 2018r.
Producenci rozpoczynają proces homologacyjny kas fiskalnych online. Pierwsze kasy fiskalne online trafią do sprzedaży nie wcześniej niż w październiku 2018r.
- - - - - - - - - - - -

wrzesień 2018r.
Kasy fiskalne online będą musiały być cały czas połączone z serwerami Ministerstwa Finansów i na bieżąco trasmitować dane z urządzenia. Wiadomo coraz więcej Podatnikach, których kasy fiskalne nie będą mogły na bieżąco komunikować się z serwerami Ministerstwa Finansów.
Będą również spore zmiany w przeglądach urządzeń online. Ministerstwo Finansów będzie dysponowało m. in. informacjami bezpośrednio z urządzenia online Podatnika, czy urządzenie ma aktualny przegląd. Konsekwencją tego będzie podwyższenie kar za nieterminowe wykonanie przeglądu urządzenia lub odmowa jego wykonania.

Powoli rozpoczyna się proces wycofywania ze sprzedaży kas fiskalnych z kopią papierową. Będą one dostępne w sprzedaży jeszcze przez jakiś czas, ale pierwsi producenci zapowiadają zakończenie produkcji tych modeli.
- - - - - - - - - - - -

październik 2018r.
Z nieoficjalnych informacji wiemy, iż prawdopodobnie opóźni się konieczność wymiany kas fiskalnych na kasy online. Wciąż nie ma dostępnych w sprzedaży kas fiskalnych online i dalej pozostaje wiele niewiadomych. Mówi się, że działalności gospodarcze zajmujące się szeroko pojętymi usługami motoryzacyjnymi nie będą musiały od 2019r. wymieniać kas fiskalnych. Wymiana kas fiskalnych opóźni się co najmniej o kwartał.

Będą także zmiany w zwrocie 700 zł za zakup kasy fiskalnej. Zwrot będzie można otrzymać tylko wtedy, gdy zakupi się kasę on- line. W przypadku zakupu kasy fiskalnej z kopią elektroniczną, przedsiębiorca prawdopodobnie nie otrzyma zwrotu, nawet gdy będzie to Jego pierwsze urządzenie fiskalne.

Nowym obowiązkiem właściciela urządzenia fiskalnego będzie przyjęcie od Kasjera oświadczenia, iż ten zapoznał się z obsługą kasy fiskalnej online.
Właściciel będzie musiał także powiadomić swój Urząd Skarbowy o zmianie serwisu prowadzącego, gdy taka zmiana nastąpi.

Zostanie wprowadzone kolejne ograniczenie dotyczące "długości życia" urządzenia fiskalnego. Do tej pory, jedynym ograniczeniem była liczba wykonanych raportów dobowych. Zostanie wprowadzona w urządzeniach online przestrzeń na dane w module fiskalnym. Gdy moduł fiskalny zapełni się danymi, nie będzie się dało wystawić kolejnych paragonów. Podatnik będzie musiał wybrać odpowiednie dla swoich potrzeb urządzenie. Każde urządzenie będzie posiadało różny rozmiar przestrzeni fiskalnej i co za tym idzie, nie każde urządzenie online będzie się nadawało dla każdego Podatnika.
- - - - - - - - - - - -

grudzień 2018r.
Wciąż nie ma oficjalnych informacji o kasach online. Nadal nie ma kas online w sprzedaży i nie wiadomo kiedy się pojawią. Nowy rok tuż tuż, a jest więcej niewiadomych niż wiadomych. Coraz bardziej prawdopodobne jest przesunięcie terminu wprowadzenia obowiązkowego stosowania kas fiskalnych online. Na chwilę obecną tylko jedna kasa uzyskała homologację do sprzedaży. Reszta kas wciąż jest w trakcie procesu homologacji. Żaden producent urządzeń fiskalnych nie uzyskał homologacji na sprzedaż drukarek fiskalnych online.

Zbliżają się święta. Co nowego w temacie kas online? Oficjalnie nic nowego i brak konkretnych dat. A nieoficjalnie? Mówi się, że rząd kompletnie nic nie robi w tym temacie i traktuje tą sprawę mało priorytetowo. Co to oznacza? Kasy online się opóźnią na czas bliżej nieokreślony. Należy mieć jednak na uwadze to, że wiele rzeczy potrafi być wprowadzanych z dnia na dzień. Na chwilę obecną pozostaje jedynie czekać i cieszyć się z względnej wolności korzystania z tradycyjnych urządzeń fiskalnych, które nie przesyłają danych na serwery Ministerstwa Finansów oraz do samych producentów tychże urządzeń.
- - - - - - - - - - - -

styczeń 2019r.
Jak zapowiedziano wcześniej, wycofano ze sprzedaży kasy fiskalne z kopią papierową (na dwie rolki papieru). Na chwilę obecną w sprzedaży dostępne są tylko i wyłącznie urządzenia fiskalne z kopią elektroniczną.
Przestrzegamy przed cenami promocyjnymi na tego typu urządzenia, których serwisy kas fiskalnych nie zdążyły sprzedać do końca 2018r. Zakup takiej kasy (świadomy czy nieświadomy) będzie się wiązał z nakazem wymiany na kasę z kopią elektroniczną.
- - - - - - - - - - - -

luty 2019r.
Nieoficjalnych informacji ciąg dalszy. Zmiana przepisów przesunięta o rok - zmiany mają obowiązywać od 2020r. Terminy wymian urządzeń fiskalnych jak i przewidziane branże, które będą musiały wymienić urządzenia fiskalne, zostają bez zmian.
- - - - - - - - - - - -

marzec 2019r.
Ustawa o VAT przegłosowana - kasy fiskalne online będą dostępne w sprzedaży od maja br.
- - - - - - - - - - - -

kwiecień 2019r.
Od maja br. nie otrzymamy zwrotu 700 zł za zakup kasy fiskalnej z kopią ektroniczną. To samo dotyczy kasy z kopią papierową. Zwrot 700 zł otrzymają tylko tacy Podatnicy, którzy zakupią kasę fiskalną online.

Kasy fiskalne online będą droższe niż się spodziewano. Trzeba się liczyć z cenami na poziomie 1 500 zł netto. Do tego trzeba doliczyć koszt modułu komunikacyjnego lub karty SIM, które zapewnią łączność naszego urządzenia z serwerami Ministerstwa Finansów.

Będą kary za nieterminowe wykonywanie przeglądów urządzeń fiskalnych. Teraz ten przepis jest w zasadzie martwy i Urzędy Skarbowy nie egzekwują tego skrupulatnie. Po wprowadzeniu urządzeń online Urzędy Skarbowe mają wszystkie dane o przeglądach na wyciągnięcie dłoni i będą karać Podatników za nieterminowe przeglądy urządzeń.
- - - - - - - - - - - -

kwiecień 2020r.
Lipiec zbliża się wielkimi krokami, a Ministerstwo Finansów nie wydało oficjalnego komunikatu dotyczącego obowiązkowej wymiany urządzeń rejestrujących dla II grupy Podatników. Mówi się nieoficjalnie, że termin 1 lipca być może zostanie przesunięty na styczeń 2021r. Czekamy na oficjalną i szybką decyzję Ministerstwa Finansów.
- - - - - - - - - - - -

listopad 2020r.
Zbliża się koniec roku, a więc termin wymiany urządzeń fiskalnych dla II grupy Podatników. Na chwilę obecną termin zostaje utrzymany. Czy można liczyć na kolejne przesunięcie terminu obowiązkowej wymiany urządzeń dla gastronomii i hoteli? Naszym zdaniem jest to całkiem realne, ale zapewne dowiemy się tego pod koniec miesiąca. Jeżeli Ministerstwo Finansów zdecyduje się na przesunięcie terminu, to zapewne znowu będzie to o pół roku. Wpłynie to zapewne także na III grupę Podatników, która prawdopodobnie zostałaby przesunięta na koniec 2021r. Będziemy informować o nowych decyzjach.

Ministerstwo Finansów nie planuje kolejnego odroczenia terminu wymiany urządzeń fiskalnych. Jest to niepotwierdzona informacja, ale jeżeli okaże się prawdziwa, to z pewnością wywoła wiele kontrowersji w sektorze HoReCa.
- - - - - - - - - - - -

grudzień 2020r.
Ministerstwo Finansów potwierdziło oficjalnie, iż termin obowiązkowej wymiany urządzeń fiskalnych nie zostanie ponownie przesunięty. Na kilka dni przed terminem wymiany Ministerstwo Finansów umożliwia każdemu zainteresowanemu Podatnikowi możliwość wnioskowania o przedłużenie terminu zakupu urządzenia online. Wniosek należy złożyć do końca 2020r. do właściwego dla Podatnika Urzędu Skarbowego. Więcej informacji znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów pod tym linkiem. Szkoda, że taka możliwość pojawiła się dopiero na kilka dni przed terminem... Naszym zdaniem co najmniej o miesiąc za późno...

POLSKA BEZGOTÓWKOWA terminal płatniczy bez opłat

Jesteśmy do dyspozycji w godz. 830-1600. Telefon serwisowy poza godzinami pracy: 579 551 001 lub 729 991 544

Nasi partnerzy : 

PayTel JCCS Worldline Elzab Six Payments Aclas-Polska

created by MW