Kasy fiskalne on-line. Czym są? Jak działają? Czym się różnią od urządzeń starego typu? Czy jest się czego bać?

Swoje przemyślenia postaram się przedstawić z punktu widzenia zwykłego, przeciętnego Podatnika. Dodam do tego kilka informacji od siebie, z którymi spotykam się na co dzień jako serwisant urządzeń fiskalnych.

Czym właściwie są kasy fiskalne on-line i jak działają?
W bardzo dużym uproszczeniu, w zasadzie działają jak kasy fiskalne starego typu. Robią tylko dwie rzeczy więcej, których nie robiły kasy fiskalne z kopią papierową oraz elektroniczną - komunikują się z serwerami Ministerstwa Finansów oraz automatycznie wysyłają tam dane.
Ale zaraz, jakie dane, po co, co ile?
Nie da się odpowiedzieć na to pytanie w sposób jednoznaczny. To Ministerstwo Finansów określa jakie dane urządzenia ma przesyłać i co ile. W każdym momencie kasa fiskalna może otrzymać nowe rozkazy z centrali i zacząć wysyłać inne dane, w innych odstępach czasowych.
Jakie dane mogą być wysyłane na serwery Ministerstwa Finansów?
A no właściwie to każde, którymi dysponuje urządzenie fiskalne. Mogą być to całe paragony fiskalne, ceny pozycji/usług, sprzedawane rzeczy, wartości paragonów, podsumowania dnia, podsumowania miesiąca, godzina rozpoczęcia naszej pracy, godzina zakończenia naszej pracy, obrót na kasie fiskalnej, kombinacja wciśniętych przycisków, informację o wykonanych lub niewykonanych przeglądach okresowych, informację o kasjerach, i wiele, wiele innych rzeczy.
Czy Urzędy Skarbowe będą wiedziały o Podatniku wszystko, co robią?
Teoretycznie tak, ale czy będą chciały coś z taką wiedzą zrobić... Należy mieć świadomość, że kasy fiskalne on-line mają zapobiegać oszustwom i skończyć z niewystawianiem paragonów fiskalnych.
Czy należy się bać możliwej kontroli skarbowej?
Moim zdaniem, raczej nie. Ludzie z natury są dość leniwi, a urzędnicy skarbowi to też ludzie. Urząd Skarbowy zazwyczaj rozpoczyna kontrolę, gdy Podatnik lub jego księgowa da ku temu powód. Nie należy się spodziewać zwiększonej ilości kontroli. Trzeba się jedynie bardziej pilnować i robić wszystko z głową.
Czy przesyłane dane są bezpieczne?
Tak, są bezpieczne. Dane są szyfrowane i tylko Ministerestwo Finansów i jego organy mają do nich dostęp. Do szyfrowania danych używane są klucze kryptograficzne jak do szyfrowania połaczeń z bankami.

Co my sądzimy o tym wszystkim?
Kasy fiskalne on-line to nowość, którą należy zaakceptować. Nie ma przed nimi ucieczki, nie należy się też ich jakoś specjalnie bać. Dają one organom kontrolnym duże możliwości i dużą wiedzę o Podatnikach, ale jeżeli Podatnik prowadzi swój interes w miarę uczciwie i rzetelnie, to zapewne ograny kontrolne nigdy nie wykorzystają ich możliwości przeciwko takim Podatnikom.

POLSKA BEZGOTÓWKOWA terminal płatniczy bez opłat

Jesteśmy do dyspozycji w godz. 830-1600. Telefon serwisowy poza godzinami pracy: 579 551 001 lub 729 991 544

Nasi partnerzy : 

PayTel JCCS Worldline Elzab Six Payments Aclas-Polska

created by MW